Biyometrik Sistemler

Biyometrik Sistem nedir, Biyometrik Sistemlerin Çalışma Prensibi

Biyometrik nedir? 
“bio” (yaşam) ve “metron” (ölçüm), kelimelerinden türeyen biyometrik, biyolojik veriyi ölçme ve istatiksel olarak analiz etme bilimidir. Bilişim teknolojisi ile birlikte biyometrik genel olarak insan vücudunun parmak izi, el geometrisi, retina ve iris, ses, yüz şekilleri gibi özellikleriyle ilgilenir ve bunları doğrulama ve/veya kimlik tespiti için kullanır. 

Biyometrik Sistem Nedir ? 
Biyometri, kullanıcının fiziksel ve davranışsal özelliklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere geliştirilmiş bilgisayar kontrollü otomatik sistemler için kullanılan genel bir terimdir. Bir sisteme kim olduğunuzu kanıtlamanızın geleneksel yolu şifreler ve PIN numaralarıdır. Fakat bunlar, şifreleme algoritmalarının çözümlenmesi sayesinde güvenliğini kaybetmiştir.Biyometrik sistemler temelde, kişinin sadece kendisinin sahip olduğu, değiştiremediği ve diğerlerinden ayırt edici olan, fiziksel veya davranışsal bir özelliğinin tanınması ile çalışmaktadırlar. Bilgisayarların günlük hayatın giderek daha önemli bir parçası haline gelmesiyle, belgelerin imzalanmasından alışverişe kadar pek çok işlem dijitalleşerek, biyometrik ürünleri vazgeçilmez bir hal alacaktır. 

Parmak İzi Nedir ? 
Biyometrik sistemlerinin kullanmaya baslamasindan bu yana parmak izi tanimlama sistemi; en eski, çok kullanilan ve tercih edilen sistem olmustur. Parmak izinin tek ve kesin sonuç getirdigi herkes tarafinda kabul edilmistir. Bir parmak izi yüzeyinde birçok halka, ilmek, kemer ve adalardan olusur. Hat bitimlerine minutiae adi verilir ve karsılaştırma bu minutiae lara göre yapilir. Parmak izi sistemi de bu karsilastirmalari kullanarak kisisel tanimlama yapar. Parmak izi yüz yili askin süredir kullanilan bir kimlik belirleme teknigidir. Tek yumurta ikizleri de dahil olmak üzere; her insanin parmak izinin farkli olusu, yillar ile degismemesi, kolay kullanimi ve gelisen yeni teknolojiler bu teknigin yaygin kullanimini saglamistir. Günümüzde parmak izi polisiye uygulamalarin yanisira, kapi giris kontrolleri, bilgisayar giris sifrelemesi, bilgisayar donanim sifrelemesi, elektronik imza, silahlar, araba kapilari, kimlik kartlari gibi pek çok alandaki uygulamalarda yerini bulmustur. 

Biyometri metodunda ; 

I) Kişi mutlaka tanımlama noktasında fiziksel olarak yer almak zorundadır. 
II) Kart taşıma veya şifre hatırlama zorunluluğu yoktur. 

Gelişen bilişim teknolojisi ile kişisel bilgi verilerini depolamak artık mümkündür. PIN kodlarının yerini alan biyometrik teknolojisi ile ATM ‘lerde, cep telefonlarında , kredi kartlarında, akıllı kartlarda, PC kullanımlarında, Network ağlarında izinsiz kullanımı ortadan kaldırmaktadır. PIN ler veya şifreler zamanla unutulabilir, kaybedilebilir, çalınabilir, kopyalanabilir. Biyometrik bilgiler; kaybolmamak, unutulamamak ve bir başkası tarafından kullanılamamak gibi özelliklerinin yanı sıra taklit edilememe gibi çok önemli olan bir özelliğe de sahiptir. Şifreler korsanlar tarafından birçok kez kırıldığı ve kullanıcılar tarafından sık sık unutuldukları için artık yerlerini biyometrik cihazlar gibi yeni teknolojilere bırakmaktadırlar. Biyometri teknolojisiyle, bilgisayara parmak izi tarayıcısını kullanarak girmek, göz tarayıcısı yardımıyla ATM’den para çekmek, ses tanıma ile bankalara sesli talimat vermek, korunmakta olan mekanlara yüz tanıma cihazı yardımıyla girebilmek vs. mümkün olabilmektedir. 

BİYOMETRİ SİSTEMLERİN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ 

Teşhis (Identification) prensibi: Bu prensibe göre sisteme bilginiz sunulur ve sistem bu bilgiye göre kişiye ait olan tüm diğer bilgileri veritabanından bulup çıkarır. 

Doğrulama (Verification) prensibi: Bu prensibe göre bir kimse sisteme kimliğini girer. Sistem bu kimsenin gerçekten girilen kimliğin sahibi olup olmadığını, o kimliğe ait olan kayıtları inceleyerek karar vermeye çalışır. 

Söz konusu sistemler oldukça güvenli sonuçlar vermektedirler. 

Önce kayıtlı bir imge alınır. Bu imaj dijital koda çevrilir. Bu kod gerekirse yapılan işleme göre şifrelenir ve kaydedilir. Daha sonra kullanıcı herhangi bir cihaz aracı ile kendini sisteme tanıtır. Genellikle aynı kişiye ait olsa bile, girilen kod ile kayıtlı olan kodun birebir tutma olasılığı yoktur. Bunda birçok faktör etkili olabilir. 

Bunlardan en yoğun olarak rastlananları aşağıdakilerdir : 

1. Ortamın ışıklandırması 
2. Kişinin bakış açısı 
3. Teşhisi yapılacak uzvun cihaza göre durma açısı 
4. Cihazın ve kontrol edilen uzvun temizlik derecesi ve nemi 

Bu olumsuz etkilerden dolayı, girilen kod, belirlenen bir standart sapma aralığında, sistemde kayıtlı bulunan kodlarla karşılaştırılır. Tanınma aralığında olan kod kabul edilir ve sisteme giriş onaylanır.